Podzimní dny

10. prosince 2014 v 23:42
Les plný stromů, ze kterých někdo serval listí, jenž se teprve před pár dny začalo oblékat do duhy, působí opuštěně a smutně. Vypadá jako tisíce vdov, truchlících nad hroby svých dětí, a mně je z toho do pláče, měla bych odejít, jenže ten obraz, který se mi naskýtá, je až moc poutavý. Zcela mě pohltil, takže ani nevnímám studený severák, snažící se mi dostat na kůži a vzít mi všechno mé teplo. To on je ten vrah umění, na němž si podzim dával tak záležet.
Stojím v hromádce rzi z modřínu. Usměju se: vypadá to jako by mi kolem bot běhala smečka huňatých lišek. Shrnu si z čela vlasy, co se mi uvolnily ze sponky, a zároveň si z nich vypletu zatoulaný lístek z blízké lípy. Sevřu ho v dlani tak silně, že z něho zbyde jen hromádka střípků, které pak nechám odnést větrem. Chudák list.
Náhle mě přepadne nová vlna stesku. Začnu totiž o těchto smutných podzimních dnech přemýšlet jako o lidském životě. Bude takhle vypadat i můj podzim? Také ze mě bude postupně vyprchávat život jako ze stromů? Otřesu se. Nechci na to myslet. Ne teď.
Za nedlouho přijde zima, která bude nejspíš ještě krutějšía smutnější, než tenhle, alespoň ze začátku veselý a barevný podzim. Nemám ráda ani jedno z těchto období. Sice miluji déšť, a to, jak mi stéká po tvářích a smývá ze mě všechny starosti světa, ale za cenu, že uvidím přírodu umírat, mi to nestojí, to se ho raději na dobro vzdám.
Naposledy se nadechnu chladného lesního vzduchu, a ponořena do myšlenek se vydám domů. Les se za mnou zavře. Konečně z něho zmizel i poslední vetřelec a on se tak může pohroužit do dlouhého, sladkého, ničím nerušeného spánku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nikča Nikča | E-mail | 14. prosince 2014 v 13:42 | Reagovat

Je to vážně moc hezký, ale nemyslíš, že by v tom mohlo být i trochu toho optimismu?

2 Lili Lili | 14. prosince 2014 v 14:29 | Reagovat

Je to trochu depresivní, ale když se člověk podívá na les, který ztrácí listí a je smutný.... Nepůsobí to moc optimisticky :) ale díky za názor, vážím si toho :*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama