Únor 2018

Deníky

28. února 2018 v 23:00 | Lili
Když nahlížíme do cizího deníku, měli bychom si uvědomit, že je to víc, než čtení toho, co někdo, ať už ten, koho známe nebo úplně cizí, napsal. Je to kus jeho života. Do deníků nevkládáme jen střepy minulých událostí, své pocity a myšlenky, ale vkládáme do nich kus své duše.
Náš deník, to jsme my sami. Nazí. V té nejopravdovější podobě, jakou můžeme kdy na světě nabýt.
Většinou nečekáme, že by se taková věc dostala do ruky někomu jinému, a proto jsme schopni se odhalit sami před sebou. Být bezmocní. A čekat na samosoud. To, co se do deníku napíše, mělo by tam zůstat. Všechny ty úryvky myšlenek, beznaděje, sny, střepy depresí... Papír přece snese všechno. Papír v deníku ještě víc. Tvoříme si vlastní knihu života, neurčenou pro cizí oči.
A proto, pokud se nám dostane do rukou deník někoho cizího, neměli bychom ho bez dovolení otevírat, vlastně ani brát do rukou. A je-li nám dovoleno deník otevřít, musíme si uvědomit, že se nám právě dostalo té největší důvěry. Ale, jsme skutečně připraveni číst a listovat v cizím životě? Dokážeme si nasadit boty toho, kdo touto cestou šel a vidět svět jeho očima?
Nesmíme takové lidi soudit. Nikdy. Hlavně ne podle sebe. Kdo ví, jak by oni, ti druzí, soudili nás, kdybychom je nechali nahlédnout...
Často se setkávám s názorem, že je to "jen" deník. Že psaní deníku je symbolem dětinskosti. Zásadně nesouhlasím. Co jiného je psaní deníku, než boj? Je to boj s životem, boj s překážkami a boj se sebou samým. Je to bolest i radost, utrpení i naděje, smutek i zlost, hloupost i moudrost, a to vše v jednom svazku papírů.
Je hrubým porušením lidskosti, pokud jeden sebere druhému deník, ba co víc, když ho pro pobavení ostatních začne nahlas předčítat, a oni se smějí, a smějí. Zašlapávají hluboko do země toho, komu deník patří. To je jedna z největších zrad. Narušení toho nejniternějšího soukromí, jaké člověk má. Kde je respekt? Kam zmizela lidskost a pochopení?
"Milý deníčku, je mi z dnešního světa opravdu moc smutno."
*Lili*